Magyar Katalin

25 ÉVES, Tatabánya

színházi esztéta, igazgatósági titkár
Fogadó gazda: ifj. Birtalan István, Ikland

1
30.07.2016
2Péntek, 3 óra 00 perc. A telefon ébresztője kelt. Az álmosságtól tántorogva, de nyafogás nélkül kelünk. Osonunk csendben, még alszik a ház. A kert végéig kell csak elbotorkálnunk, itt kezdjük a napot. Azt hiszem sosem keltem még ilyen korán. Ahogy közeledünk, a hajnali csípős hidegből egyre melegebb lesz. Ropog a tűz a két kemencében, a fenyő illatosan ég és végül megcsap a kovász édes illata. Kenyeret sütni jöttünk. Az ott dolgozó fiatalok nagy szeretettel fogadnak, felébreszti őket az érkezésünk. Vidám, lepcses, összeszokott társaság, öröm köztük lenni. A kezdeti téblábolás után, már reszeljük is a kenyérről az égett részét, kipróbáljuk, hogyan kell szakítani egy-egy adagot, majd mérjük, papírtasakba és ládákba rendezzük a forró pityókás kenyereket. Van ebben a hajnali munkában valami nehezen megfogható varázs. Az éj leple alatt fenyő és kenyérillatban serénykedünk a forró kemencék között, hogy a még igazak álmát alvó emberek reggel friss, meleg kenyeret tegyenek otthonuk asztalára. Egy csipet varázslat. Itt minden nap kis karácsony van :) Munkánk jutalma egy forró kenyér, amit a reggelinél úgy tömtünk magunkba, mint aki két napja nem evett. Pihenésre nem jutott idő, szaladtunk a farmra, de aztán Isti, az együtt töltött hét zárásaként kirándulni vitt minket Szovátára. Ezután a búcsúestre igyekeztünk, jó volt találkozni a többi kalandorral, a szervezőkkel és az Agrya magyar képviselőivel. A finom ételt egy fergeteges tánccal mozogtuk le, amihez a finom pálinka adta a motivációt. A búcsúvacsorán kicsit mindenkinek összeszorult a szíve, összegezte magában az elmúlt egy hetet és hálával a szíve mélyére raktározta az Erdélyben szerzett életreszóló élményeket.
2
28.07.2016
1Rekordot döntöttünk a reggeli etetésnél, egy óra sem kellett és nem hallatszott állatbőgés a farmon, ropogtattak a fekete fejű berbécsek, a bikák, a bivalyok, a disznók és a lovak is. Így már nyugodt szívvel indultunk bikát vásárolni egy nagy tehenészetbe, ahol megnéztük a borjúkat, a fejős teheneket és a fejőcsarnokot is. Útközben beszélgetünk és kérdezzük Istvánt mindenféléről, ami épp eszünkbe jut, és ő kivetel nélkül mindig kielégítő válasszal szolgál. Ilyenkor elgondolkodom az itteni és a otthoni életekről, sorsokról, lehetőségekről. Néha villámcsapásként ér egy-egy felismerés, milyen kényelmesen is élünk, de legtöbbször ki kell nevetnem minket, városi embereket milyen butácskák vagyunk. Néhány városi egyénnek, akinek nincs lehetetlen és gyorsított világban él, kínkeserves lenne, hogy hosszadalmas szántóföldi munkáját napokig nem tudja elvégezni olyan egyszerű dolog miatt, mint az időjárás. Vagy hogy a csűrbe 10 szénabálára valót bebálázni és behordani a mezőről, egy egész délutánt elvesz. Elnézem Sanyit és Valentint, akik világ életükben pásztorok voltak, a "mi világunkban" testépítő versenyt nyernének fittnes kategóriában szálkás testükkel, kocka hasukkal - amiben ráadásul erő is lakozik. A városi ember? Havonta több tízezret költ kondibérletre, aerobic órákra, fehérjeporokra, rövidke életéből naponta legalább 2 órát tölt a "mínusz10kg5napalatt" cikkek böngészésével, és minden napszakban sopánkodik, hogy miért ekkora a ruhamérete. Vicces, ugye?! Mi még a 2 km-re lévő boltba is kocsival vagy tömegközlekedéssel megyünk, ők egy délelőtt kb. 10 km-t gyalogolhatnak ide-oda a karámok közt. Természetesen tudom, nem lehet mindenki pásztor az esztenán, csak néha kicsit észbe kaphatnánk.
2
28.07.2016
1Szerdán ismét a farmon értek a nap első sugarai, és a mihaszna komisz jószág-számlálás türelemmel várt minket a domb tetején. :) Harmadik napja tartó kálváriánkról mostmár bizonyíték is van, ugyanis az Agrya csapata látogatott hozzánk, hogy fotót és filmet készítsen munkánkról. Közben Katával büszkén ért minket a felismerés, hogy a kosárhoz menet - ami a meredek domb tetején terült el - már nem kapkodjuk kétségbeesetten a levegőt és nem kell megállni minden csalánbokornál lihegni. Asszimilálódunk. És ez a nyelvjárásunkon is látszik... Farmosodunk. A nap további része nem a megszokott módon telt. Miként másodszor kalandorkodom, a tavalyi gazdám Hargita megyéből - akikkel azóta is jó kapcsolatot ápolok - ellopott egy napra kicsit nosztalgiázni. Csíkbánkfalvára indultunk, ahova Gálos Anna is velünk tartott, ugyanis ő két éve volt ugyanitt kalandor. Roppant nagy élmény volt és szerencsésnek tartom magam, hogy újra láthattam a gazdaságot, a tájat és a Sándor család szeretetében fürdőzhettem egy délután. Tavaly az ott megszerzett rendkívül erős élmények, érzések meghatározták az elmúlt egy évemet, és bátran mondhatom, átformálták személyiségemet, ezért is döntöttem az újrajelentkezés mellett. Tapasztalt kalandorként érdekes látni egy-egy nagyobb gazdaság közt a különbségeket. Ki milyen indíttatásból csinálja, kinek mi a célja vele, ki milyen módszereket alkamaz egy kisebb vagy épp nagyobb probléma esetén. A gyakorlati munkák mellett épp ezek, amikből legtöbbet tanulhat az ember lánya.  
2
27.07.2016
1A második nap végén azt hiszem kijelenthetem, hogy birkákkal foglalkozni vakmerő vállalkozás. Olykor olyanok, mint egy csoport óvodás, máskor egy igénytelen csürhére hajaznak, aztán meg vicces baráti társaság, és néha babusgatni valóak, akár a kutyakölykök. Délelőtti munkaként a feladatunk ismét juhszámlálás volt, de most egy nagyobb nyájjal álltunk szemben, amiben már kosok is voltak. Leválasztottunk egy kisebb csoportot, amit külön kosárba tereltünk, vagyis a farmon dolgozó Sanyi és Valentin próbálkoztak. Egyenként megfogni, a kapuhoz cipelni, leolvasni, leírni, elengedni. A juhokban lévő nyájszellem egy áradó folyóra emlékeztet engem. Mint a vízfolyam, együtt áramlanak, és ha kell együttes erővel törik át a gátat, és öntik el a mezőt. Itt is épp ez történt. A kosár körül Katával ketten ugrabugráltunk, Sanyi bent hajtott, Valentin várta, hogy lefoghassa őket. Eközben a távoli sarokban a kerítés meggyengült a juhok áradtak kifelé, mint a vízfolyam, és az eddig gondosan felírt birkák összekeveredtek a fel nem írtakkal... Az ekkor bennünk keringő érzéseket, szeretettel ajánlom mindenkinek. Sírva nevettünk és nevetve sírtunk. Az Erdély TV épp ekkor forgatott nálunk, talán a nagy pillanatot is felvették, azt mondták a szilveszteri adáshoz jó anyag lesz. Azonban jut idő farmon töltött órák alatt olykor elmerengeni a tájon. Hallgatni az erdő neszét, nézni a kutyákat, ahogy a fák közül jövő zajokat ugatják, várni a vihart, élvezni a szelet, figyelni a pásztorok kiabálásának visszhangját, látni, ahogy egy elhullott birkát a kutya marcangol. Felbecsülhetetlen! Az állatorvos munkáját is nyomon követhettük ma, majd a tudományos kitérő és egy jó ebéd után - kevesebb lelkesedéssel - ismét nekifogtunk a számlálásnak. Esteledett, nem végeztünk, de Sanyi világnézete - melyet a hosszú zord évek tapasztalatai barázdáltak - megnyugtatott : " Már nincs olyan sok, mint amennyi volt."
1
27.07.2016
2A hosszú utazást és késői érkezést kipihenve, reggel ámultunk rá, hova is érkeztünk mi ketten, Katák. Kalandunk első napján Iklandon egyből a mély vízben kezdtünk. Korán reggel a farmon kissé bizalmatlanul, de készséggel fogadtak a munkások. Rögtön  nagy feladatot kaptunk, a birkafejés közben leltározni kellett az állatokat. Bemerészkedtem a kis karámba, ahol a juhok éjszakáznak és egy kis csapóajtón kellett őket kihajtanom, egy kivételesen erre az alkalomra nekem készített vesszővel. Ezalatt Kata mindegyiknek feljegyezte a fülszámát. Persze mindez nem ment ilyen gördülékenyen, mint ahogy leírtam. A birka a tapasztalatok alapján inkább vadállat, mintsem háztáji, és nem, nincs birka türelmük sem, viszont díjugratásban komoly eredményeket érnének el... :) Miután megszabadítottam a bakancsom a több kiló trágyától, tanulmányoztuk a sajt- és ordakészítést. Később gazdánkra, Istvánra is átragadt állhatatos munkakedvünk és már együtt itattuk a túlvilági hangon visító disznókat, megetettük szeme fényeit, a berbécseket és kicsinosítottuk karámjukat is. Kipróbáltuk a birkanyírást, bár félve, hogy birkavágás kerekedik belőle, a profikra hagytuk. Ennek ellenére kivételes élmény megszabadítani egy birkát a meleg és nehéz gyapjától. Este a dolgos napot ellensúlyozva, István elvitt minket Marosvásárhelyre, ahol sétáltunk a várban és a városban, majd betértünk egy szuper kis pubba, ahol jót iszogattunk és beszelgettünk. Remélem nem volt birkaszagunk...